China Factory Xzh Test Supply 0-35kv 2450j Intelligent Underground Cable Fault Locator Testing Equipment Set with Path Depth Detecting
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- After-sales Service
- 1 Year
- Warranty
- Warranty Certificate
- Model NO.
- XHGG501A2+XHDD503C+XHGX507+XHHV535-4Z
- Usage
- Audio Cable Tester, Coaxial Cable Tester, Digital Cable Tester
- Certification
- CE, ISO
- Transport Package
- Wooden Case
- Specification
- mm
- Trademark
- XZH TEST
- Origin
- China Xi'an
- HS Code
- 9031809090
- Production Capacity
- 2000pieces /Year
Product Images of China Factory Xzh Test Supply 0-35kv 2450j Intelligent Underground Cable Fault Locator Testing Equipment Set with Path Depth Detecting
Find Similar Products
Product Description
The portable cable fault location system is configured with the removable ARC cable fault locator with ultra-high brightness, large LCD screen 10" display with touch control, making the process of fault pre-location quick, easy and efficient.
High voltage 2048 J surge generator is accompanied by a surge levels switch which allows to achieve the maximum surge impulse energy at 0-35 kV.
| Product name | Model No. | Qty.(unit) |
| cable fault pre locator | XHGG501D | 1 |
| cable fault pinpointer | XHDD503D | 1 |
| cable route tracer | XHGX507 | 1 |
| high voltage pulse generator | XHHV535-4Z | 1 |
It has features operator safety assurance systems and provides a reliable and comprehensive technical
solution for low- and medium-voltage cables faults.
1). High voltage pulse equipment,XHHV535-4Z -- impulse discharge of faulty cables. Our products include trolley type, automatic discharge type and pull rod type, which depend on the voltage level and cable length of the tested cable.
| Impact high voltage | 0-35kV(default 0-28kV) |
| High voltage partial pressure | Voltage Accuracy 2.5 grade |
| Built-in capacitor | 4μF |
| Working power | AC 220V ± 10% 50Hz ± 2Hz(60Hz can be customized) |
| Discharge power | 0-2450J(default 0-1568J) |
| Output voltage polarity | negative polarity |
| Impact power | 400W |
| Overcurrent protection | 16A(more than 3 seconds) |
| Overtemperature protection | 65ºC |
| Ambient temperature | -20 ~ + 50 ºC |
| Impact time | 1 ~ 10 seconds |
| Over temperature protection | 85 ºC |
| Volume/size | 430L × 345W × 545H(mm) |
2). Cable fault prelocator ,XHGG501A-- rough measurement of fault distance through pulse signal acquisition waveform and calculation. based on the low-voltage impulse reflection method(LV TDR), high voltage flashover method(HV TDR).
| Sampling frequency | 400MHz |
| Low voltage pulse amplitude | 400V |
| Pulse width | 0.25uS/2uS/4uS |
| Minimum resolution | 0.5m |
| Test blind area | ≤10m |
| Range | ≥68km |
| Measurement error | ≤± (0.5% ×L+1m), L is the cable length |
| Test cable length | < 1km (short distance); < 3km (medium distance); > 3 km (long distance) three kinds |
| Power supply | Charging AC110V ~ 240V, 50Hz/60Hz; Built-in 10400mAH lithium battery power supply; |
| Working conditions | temperature -20ºC ~ +65ºC, relative humidity 90%, atmospheric pressure 750±30mmHg; |
| Volume and weight | 430×380×220mm-10kg; |
3). Cable Fault pinpointing locator,XHDD503C --for accurate positioning of cable fault points with mute and BNR fuctions .
| ustic magnetic synchronization | sound channel | Bandwidth: lAll-pass: 100Hz~1500Hz, Low-pass: 100Hz~400Hz, High-pass: 150Hz~1500Hz, l Band-pass: 200Hz~600Hz. |
|
| Signal gain: adjustable from 0 to 7. | |||
| Fixed point accuracy: 0.1m. | |||
| Magnetic field channel | Adjustable from 0 to 7. | ||
| Background noise reduction mode | BNR | ||
| Sound signal | Intensity bar graph indication, sound trigger threshold (0-100 files) is adjustable. | ||
| Electromagnetic signal | Intensity bar graph indication, magnetic field trigger threshold (0-100 files) adjustable | ||
| Acoustic-magnetic time difference positioning mode | Waveform display, acoustic and magnetic time difference display. | ||
| Path Aid Test | The path direction is indicated by icons to the left and right of the cable. | ||
| Power supply | battery | Built-in lithium-ion battery pack, voltage 8.4V, capacity 4.4Ah | |
| usage time | Continuous use time > 8 hours; | ||
| Charger | Input AC220V±10%, 50Hz; nominal output 8.4V, 1A | ||
| Charging time | <6 hours | ||
| Display method | 7-inch color LCD, 1024*600 resolution, with touch function. | ||
| volume | 479X387X210mm(with PVC case) | ||
| weight | 6.7kg | ||
| Use ambient temperature | -25ºC-40ºC, humidity 5-90%RH, altitude <4500m. | ||
4). Cable route tracer,XHGX507--mainly used for the positioning, identification, path and buried depth of cable fault points when it is live or dead. It can also test low resistance faults to ground (which depends on various connection methods of accessories inside).
Transmitter:
| Working frequency | 348Hz,624Hz,1280Hz,1860Hz,512Hz,645Hz,820Hz,940Hz,6KHz,8kHz,9kHz,12KHz,33kHz,82kHz,200kHz |
| Working mode | direct connection method, coupling method (caliper method), induction method |
| Direct output voltage | up to 200Vpp. |
| Human-machine interface | 320×240 dot matrix LCD display. |
| Overheating and over current | automatic protection |
| Power output | Maximum 10W, 10 levels adjustable, fully automatic real-time impedance matching |
| Built-in battery: | 6pcs 18650 lithium-ion batteries, nominal 12.6V, 4.2Ah. |
Receiver:
| Working frequency | 348Hz,624Hz,1280Hz,1860Hz,512Hz,645Hz,820Hz,940Hz,6KHz,8kHz,9kHz,12KHz,33kHz,82kHz,200kHz,Power frequency passive detection frequency: 50Hz/60Hz. |
| Antenna mode | wide peak method, narrow peak method, sound valley method, peak valley method. |
| Cable identification mode | caliper (optional) intelligent identification and current measurement. |
| Battery life | continuous work> 8 hours: intermittent work> 16 hours |
| Signal strength indication | ladder diagram, digital range 0-999 |
| Gain control | manual adjustment, dynamic range of 100dB |
| Human-machine interface | 480×272 dot matrix LCD display. |
| Built-in battery | 4 pcs 18650 lithium-ion batteries, nominal 4.2V, 8.2Ah. |
| Depth measurement | press the depth key to display three digits, the maximum depth can be measured up to 10 meters |
| Accuracy | Low frequency: ±(1-5)%≤2.5m Radio frequency: ±(5-12)%≤2.5m |








About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI239764". Items marked "" are certified.
Company Profile
Xian XZH Electric Power Technology Co., Ltd. is located in the Eastern development zone of Xi'an City, Shaanxi Province, China, . Xi'an, is reputed as the most time-honored city with 13 dynasties for about 2000 years
Successively in Chinese history with convenient transport access to the world. Xu & Hui Co., Ltd. is a manufacturer
Integrating the research & development into one bodyin producing the transformer experiment tester series, power
Cable diagnostic detector seires, mutual inductor detector series, HV Circuit breaker testing instruments,
Protective relay calibration testing instruments series, Earth network testing instrumentand other HV detectors.
Xu Hui company adhere to the "people-oriented, the pursuit of excellence" business philosophy, the "excellent
Quality, courteous service, customer first, integrity-based" principle, advocate "unity, pioneering, truth-seeking,
Innovative" spirit of enterprise. Xi'an Hui Electromechanical Science and technology limited company relies on
Tsinghua University, Xi'an Electronic and Science
University, Xi'an Jiao Tong University, Xi'an High voltage Electric Appliance Institute and Wuhan HV Electric
Appliance Institute etc. To create one senior professional technical team, ensuring the total production no less
Than 2000 sets varieties of testing instruments per year. Xi'an Xu & Hui Electromechanical Technology Co., Ltd.
Is the quickly-growing up electrical enterprise in China market, which has a great influence on the electric industry.
Overseas sales volume of Xi'an Xu & Hui Co., Ltd has occupied the 40% of total turnover, Cable locators, BDV oil
Testers etc. Are successfully exported to Pakistan, Nepal, Laos, Ethiopia, Albania, Argentina, Ukraine, Belarus,
Kazakhstan, Vietnam, Indonesia, Eastasia, Russia, Isreal, Austrilia and South America. At same time We authorize
Many distributors in other countries.
Xian XZH Electric Power Technology Co., Ltd. Possesses more than 10 patents, among which two are
Creation patents. In 2013 the Company passed the ISO9001 Quality system Certificate. In 2016 the company
Obtains the CE Certificate of Underground cable and Pipe detector series. By continuous efforts Xu & Hui
Company win the wide praises from home and abroad electrical experts.
Xian XZH Electric Power Technology Co., Ltd. Expect to strengthen the relationship with worldwide
Cooperationers, and warm-heartedly welcoming business partners to visit our factory for developing the OEM &
ODM win-win Cooperation.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- B8, Ronghao Industrial City, Gaoling District, Xi'an, Shaanxi, China
-
Plant Area
- 1700 square meters
-
Number of Employees
- 5
-
Registered Capital
- 11,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- T/T, PayPal
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR, EXW
-
Average Lead Time
-
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays -
Nearest Port
- Shenzhen Port, Ningbo Port, Yiwu Port
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Cable Fault Locator, Transformer Tester, Ac Dc Hipot Tester, Ground Tester, High Voltage Circuit Breaker Analyzer
-
Production Machines
- Production Line
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 1 people
-
Own Brand
- Yes
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2022-08-12
- Export Year
- 2013-10-05
-
Main Markets
- Domestic
-
Number of Foreign Trading Staff
- 2
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Management System Certification
- ISO9001:2015, ISO14001:2015, Others
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$1,500.00-5,200.00 / Piece
-
US$7,090.00-7,395.00 / Set
-
US$8,100.00-8,350.00 / Set
-
US$1,970.00-2,424.00 / Piece
-
US$13,100.00-13,500.00 / Set
-
US$2,300.00-6,800.00 / Set
-
US$1,000.00-6,000.00 / Piece
-
US$880.00-1,250.00 / Piece
-
US$1,000.00-1,050.00 / Piece
Product Groups
- Cable diagnosis and fault location system
- comprehensive tester
- High voltage hipot test series
- Ground tester
- Transformer tester
- Transformer oil test series
- distribution network capacitor current tester
- frequency conversion
- Loop resistance tester
- Lightning arrester tester
- Large current generator
- High voltage divider
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Cable diagnosis and fault location system
- Cable fault locator set
- China Factory Xzh Test Supply 0-35kv 2450j Intelligent Underground Cable Fault Locator Testing Equipment Set with Path Depth Detecting
Related Categories
Hot Searches
- Lab Equipment Factories
- Laboratory Equipment Factories
- Testing Machine Factories
- Testing Equipment Factories
- Cable Fault Locator
- Cable Fault Testing
- Cable Fault Tester
- Cable Fault Tester Set
- Power Cable Fault Tester
- Tdr Cable Fault Prelocator Bulkbuy