| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Support |
| Warranty: | 1 Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

Transmitter:
| Function | Transmit a composite pulse frequency current signal, display the remaining battery voltage, and dynamically indicate the transmission status |
| power supply | 11.1V large-capacity rechargeable lithium battery, fully charged and continuously working for about 8 hours |
| output method | Caliper coupling during power-on recognition; direct output during power-off recognition |
| Transmit frequency | 625Hz, 1562Hz, 2500Hz, 10KHz (when electrified identification), press the up and down arrow keys to adjust the transmission frequency |
| Pulse voltage | 500V (when power failure is recognized) |
| Pulse current | Maximum 5A (depending on the size of the loop resistance) |
| Pulse frequency | 1 time/sec |
| Pulse Width | 2ms |
| Launch clamp inner diameter | φ120mm |
| Test line length | 3 meters, with alligator clip, 1 red and black each |
| Launch clamp size | Length, width and thickness 300mm×175mm×50mm |
| Launch clamp inner diameter | φ120mm |
| Launching clamp wire length | 2m |
| Ground pin size | Length, width and thickness 225mm×100mm×10mm |
| Transmitter size | 320mm×275mm×145mm |
| Launch clamp size | Length, width and thickness 300mm×175mm×50mm |
| Display mode | Large LCD displays the remaining battery voltage in real time, with backlight |
| LCD size | Length and width 128mm×75mm; display area 124mm×67mm |
| Package size | Length, width and height 400mm×245mm×335mm |
| Operating temperature | -10ºC~40ºC |
| Storage conditions | -20ºC~50ºC,≤95%RH, No condensation |
| Backlight control | Yes, white backlight |
| Operating temperature | -10ºC~40ºC |
| Storage conditions | -20ºC~50ºC,≤95%RH, No condensation |
| Instrument quality | Transmitter 2.5kg; transmitting clamp 1.08kg; total mass 4.4kg (including receiver) |
| battery power | When the battery voltage is lower than 9.65V, the battery voltage low icon is displayed to remind you to charge the battery; when the battery voltage is lower than 9.5V, the device automatically shuts down |
| charger | 12.6V DC charger |
| Charging port | Round charging port, DC logo |
| Compressive | The transmitter adopts an integrated special toolbox design, and the box can withstand a pressure of about 200kg |
| Withstand voltage | AC 3700V/rms (before the top and bottom of the instrument box) |
| Electromagnetic properties | IEC61326(EMC) |
Receiver:
| Function | Live cable identification, power failure cable identification; AC voltage, current, frequency measurement |
| power supply | 7.4V large-capacity rechargeable lithium battery, USB charging interface, fully charged and continuous work for about 6 hours |
| Rated current | About 300mA max |
| Display mode | 3.5 inch true color LCD screen display, color icon indication |
| Signal calibration | Yes, calibrate the transmitted signal. The current percentage between the received signal and the transmitted signal is between 75% and 135% of the calibration value, which is one of the conditions for successful identification |
| After calibration, the test frequency and magnification cannot be changed, otherwise it will need to be re-calibrated; different cables need to be re-calibrated when testing different cables | |
| Direction recognition | Yes, the transmitting clamp, receiving clamp and loading signal must be in the same direction, which is one of the conditions for successful identification |
| Cable identification is successful | Green tick icon indicates (√) |
| Non-target cable | Red-orange crossed icon indicates (×) |
| Receiver size | Length, width and thickness 207mm×101mm×45mm |
| Flexible current clamp | The length is about 630mm, the wire diameter is 6 mm or 12.5mm |
| Coil inner diameter | φ200mm (larger diameter can be customized according to needs) |
| Lead length | Flexible current clamp lead length: 2m |
| Voltage test line | 1m long (1 each for red and black) |
| scope of test | Power failure recognition: The coil can detect pulse signals with a loop resistance of 0Ω~10kΩ; when the detection loop resistance is 10kΩ, the transmitter battery must be guaranteed to be above 11V (generally it can reach a cable length of 0-10 kilometers, mainly by grounding resistance and wire Cable resistance) |
| Live identification: The coil can detect pulse signals with a loop resistance of 0Ω~200Ω; when the detection loop resistance is 200Ω, the transmitter battery must be guaranteed to be above 11V (generally it can reach a cable length of 0-5 kilometers, mainly by grounding resistance and wire Cable resistance) | |
| Measuring range | AC voltage : 0.00V~600V(50Hz/60Hz) |
| AC current:: 0.00A~5000A(50Hz/60Hz) | |
| Current frequency : 45Hz~70Hz | |
| Precision | AC voltage :±2%±3dgt |
| AC current :±2%±3dgt | |
| Current frequency :±2%±3dgt | |
| Identification signal | Color signal amplitude and digital display |
| Detection rate | About 1 time/sec |
| Gain adjustment | In the test interface, press the left and right arrow keys to adjust the signal magnification, the signal amplitude bar is at 10~100, the best |
| Backlight control | In the boot function selection interface, press the up and down arrow keys to adjust the brightness of the LCD backlight |
| Automatic shut-down | About 30 minutes after power on, the meter will automatically shut down to reduce battery consumption |
| battery voltage | When the battery voltage is lower than 6.5V, the battery voltage low icon is displayed, reminding to charge the battery |
| charger | 9V DC charger |
| Charging port | USB charging port |
| Working temperature and humidity | -10ºC~40ºC; below 80%Rh |
| Storage temperature and humidity | -10ºC~50ºC,≤95%RH, No condensation |
| Receiver weight | Current clamp 172g; receiver 370g (with battery) |
| Withstand voltage | AC2000V/rms (before the front and rear ends of the housing) |
| Suitable for safety regulations | IEC61010-1 , IEC61010-031, IEC61326, pollution degree 2 |







