Cable Outer Sheath Fault Location Instrument Output Voltage 0-10kv
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Warranty |
| Warranty: | 12mouth |
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- XHHD523L
- Usage
- Digital Cable Tester
- Power
- Electricity
- Certification
- CE, ISO
- Customized
- Customized
- Color
- Black
- Input Voltage
- 220V (±10%), 50Hz (±2Hz)
- Output Voltage
- 0~10kv (Square Wave) Adjustable
- Output Current
- 0~200mA;
- Output Capacity
- 2kVA;
- Frequency Adjustment
- Min: 0.2Hz, Max: 5Hz
- Transport Package
- Wooden Box with Foam Inside
- Trademark
- XZH TEST
- Origin
- China Xi&an
- Production Capacity
- 1000
Product Description
The output voltage of the high-voltage cable outer sheath fault detector is 10kV and below. It can quickly and accurately find hidden dangers such as grounding faults and excessive leakage currents in the outer sheath of 10kv-500kv single-core and three-core high-voltage and ultra-high-voltage cables. It can also detect high-density The outer sheath of polyethylene and polyvinyl chloride cables is subjected to a DC voltage withstand test of 5kv-10kv for 1 minute.
1. It has automatic protection functions of overcurrent, overvoltage and overheating;
2. It has zero start protection and is safer and more reliable;
3. Unique self-discharge design, as long as the high-voltage output is cut off, its own high voltage will be zero;
4. It has dual-pointer meter display of current and voltage, which is intuitive and clear;
5. Positioning mode and pressure-resistant mode can be switched with one click, which is convenient and fast;
6. There is no blind area in the test range;
7 The receiver sensitivity is adjustable, making positioning more convenient;
8 Overcurrent protection switch function, voltage withstand mode and positioning mode are easy to use
Technical indicators
| Input voltage | 220V (±10%), 50Hz (±2Hz) |
| Output voltage | 0~10kV (square wave) adjustable |
| Output current | 0~200mA |
| Output capacity | 2kVA |
| Frequency adjustment | Min: 0.2Hz, Max: 5Hz (range adjustable) |

| Serial number | Name | Quantity |
|
1
|
Cable outer sheath fault locator | 1 |
|
2
|
High voltage connecting line | 1 |
|
3
|
power cable | 1 |
|
4
|
receiver | 1 |
|
5
|
Fuse | 2 |
|
6
|
Ground wire | 1 |
|
7
|
receiving clamp | 1 |
|
8
|
Ground drill | 2 |
|
9
|
Line package | 1 |





Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Cable diagnosis and fault location system
- Cable sheath fault locator
- Cable Outer Sheath Fault Location Instrument Output Voltage 0-10kv