Cost-Effective Low Voltage Cable Fault Locator 12kv 864j Tdr Portable Ground Fault Location Equipment
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Warranty Certificate |
| Warranty: | 12 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- XHGG501E/XHDD503E+/XHHV512-12L
- Usage
- Network Cable Tester, HDMI Cable Tester, Audio Cable Tester, Coaxial Cable Tester, Digital Cable Tester, Power Electric Cable
- Certification
- CE, ISO
- Customized
- Customized
- Color
- Black
- Output Voltage
- 0-12kv
- Surge Energy
- 0-864j
- Testing Range
- ≥65km
- Sampling Frequency
- 80MHz
- Low Voltage Pulse Amplitude
- 100V±15%
- Pulse Width
- 0.125us/0.50us/2.50us/7.25us/10.0us
- Minimum Resolution
- 0.1m
- Transport Package
- Wooden Case
- Trademark
- XZH TEST
- Origin
- China Xian
- HS Code
- 9031809090
- Production Capacity
- 2000pieces /Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 1.00cm * 1.00cm * 1.00cm
- Package Gross Weight
- 45.000kg
Product Description
This is a set of equipment specially designed for low-voltage cable fault detection. Affordable and compact, this combined unit features automatic distance measurement. The cable fault locator adopts 4-stage signal filtering and amplification, delivering extremely high sensitivity. Its probe features an all-new structural design with an added flexible contact surface, resulting in superior noise immunity. Equipped with an A-frame, it enables faster location of ground faults in single-core unarmoured cables. The high-voltage pulse generator has a built-in 12μF capacitor, which provides greater discharge energy during voltage boosting when testing low-voltage cables.
XHGG501E: TDR Cable fault pre-locator
XHDD503E+: Cable fault pinpointer
XHHV512-12L: High voltage surge generator
XHGG501E: TDR cable fault pre-locator
Description
The cable fault tester adopts an industrial-grade 10.1-inch touch-integrated computer, a simple operating software interface, industrial-grade integrated circuits and devices, and a built-in large-capacity lithium-ion battery, which is stable, reliable, and easy to use.
This cable fault tester is a special instrument for measuring and analyzing the status and fault distance of power cables. This cable fault tester uses a combination of modern electronic technology and computer technology to achieve signal filtering, acquisition, data processing, graphic display, and graphic analysis. Cable speed measurement, cable length test, cable fault distance test.
Work mode: TDR(low voltage pulse), High voltage flashover( ICE(Impulse current)/Decay)
Features
• 10.1-inch full-color TFT touch display;
• Embedded system, safe, stable and simple display and operation mode;
• With the function of testing cable wave speed, cable length and fault distance;
• Fully automatic continuous sampling, waveform capture at all times, timely and accurate.
• Equipped with automatic test range setting, automatic waveform analysis and display of test distance.
• Full English menu, two operation methods of touch and coded buttons, simple, fast and reliable.
• Equipped with testing technology of low-voltage pulse method, high-voltage flashover method, the waveform display is smooth and easy to interpret.
• The instrument has powerful data processing capabilities, making it convenient for users to manage and archive waveform files.
• Has a massive test waveform storage function: the waveforms tested on site can be conveniently stored in the instrument in the order specified by Chinese naming for recall and observation at any time; it can store more than 8,000 records of low-voltage pulses and high-voltage flashover waveforms, and multiple pulses More than 250 waveform records can be recorded, and waveform files can be imported into computer software for management and analysis using USB communication.
• Ultra-high brightness, LED backlight brightness reaches 280nit, resolution 1024*600, convenient for environments exposed to direct sunlight in operation.
Technical specification
| Sampling frequency | 80MHz |
| Low voltage pulse amplitude | 100V±15% |
| Ranging range | ≥65km |
| Test range | 300m/1km/5km/25km/65km |
| Pulse width | 0.125uS/0.50uS/2.50uS/7.25uS/10.0uS |
| Minimum resolution | 0.1m |
| Test blind area | ≤20m |
| Measurement error | ≤±(0.5%×L+1m), L is the cable length |
| Power supply mode | charging AC110V~240V, 50Hz/60Hz |
| Volume and weight | L358mm×W284mm×H168mm-4.7kg |
| Working conditions | Temperature -20ºC~+65ºC, relative humidity 90%, atmospheric pressure 750±30mmHg |

The system has an automatic ranging function(Auto Analysis)

Low voltage pulse sampling interface

High voltage flashover(ICE) sampling interface
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
XHDD503E+ Cable fault pinpointer
Description
The cable fault locator uses the principles of vibration pickup and electromagnetic induction to determine the specific location of the cable fault point. A high-voltage pulse generator is used to cause flash over discharge at the fault point. Physical phenomena such as vibration waves, sound waves, and electromagnetic waves generated by the flash over discharge at the fault point are picked up by a special probe of the pointing instrument, amplified, processed, displayed, and output by the cable fault pointing instrument. The precise location of the fault point is determined by the tester's hearing and vision. That is, the task of accurately locating the cable fault point "directly above the cable and within the range of rough measurement" is completed.
This fixed-point instrument is suitable for low-resistance, short-circuit, open-circuit and disconnection faults of power cables, high-frequency coaxial cables, street light cables, and buried wires made of various materials with different cross-sections and media, as well as high-resistance leakage and high-resistance flash over fault.
Product features
1. 5-inch touch-high brightness LCD ensures visibility under sunlight.
2. It has 4 test modes: standard, enhanced, noise reduction, and customized.
3. It has 4 positioning functions: acoustic-magnetic synchronization, pure acoustic, pure magnetic, and step voltage.
4. It has background noise reduction technology and can choose from a variety of filtering methods.
5. Equipped with BNR and mute functions.
4. It has path deviation indication.
5. Equipped with multi-layer physical isolation signal sensors, waterproof grade IP65.
6. Built-in large-capacity lithium battery, long standby time, equipped with fast charger.
7. Small and lightweight, easy to operate, and simple human-machine interface.
Technical specification
| Filter parameters | lAll-pass: 100Hz~1600Hz. |
| lLow pass: 100Hz~300Hz. | |
| lQualcomm: 160Hz~1600Hz. | |
| lBandpass: 200Hz~600Hz. | |
| Channel gain: | 8 levels adjustable. 1-8dB |
| Magnetic channel gain: | 8 levels adjustable. 1-8dB |
| Step voltage gain: | 8 levels adjustable. 1-8dB |
| Output gain: | 16 levels (0~112db) |
| Output impedance: | 350Ω |
| Safety- Volume limiting to | 84dB |
| Acoustomagnetic positioning accuracy: | ≤0.1m. |
| Step voltage positioning accuracy: | ≤ 0.5m. |
| Path identification accuracy: | ≤ 0.5m. |
| It has BNR background noise reduction and mute noise reduction functions. | |
| Display control method: | 5-inch high-brightness touch screen control. |
| Power supply: | 4*18650 standard lithium batteries. |
| Standby time: | more than 8 hours. |
| Charging time | 3 hours |
| Screen pixels | 854*480 |
| Brightness | 800nit |
| Transmission speed unit | 0-100ms |
| Accuracy | 1ms |
| Sound bandwidth | 100-1.6khz |
| Magnetic coil bandwidth | 100-20kHZ |
| Volume: | 428L×350W×230H |
| Overall Weight: | 7kg. |
| Ambient temperature: | -25~65ºC; Relative humidity: ≤90%. |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
XHHV512-12L High voltage surge generator
Description
The XHHV512-12L low voltage pulse generator is a tie-rod portable integrated device, which is mainly used for shock discharge during low-voltage cable fault testing. The pulse generator adopts humanized design operation mode, high-precision dedicated high-voltage electronic components and high-frequency high-voltage technology, which is easy to operate, light in weight and easy to carry.
It integrates the energy storage capacitor, DC high voltage source, and discharge ball gap. The operation of this equipment is safe and reliable, with automatic protection functions of over-current, overvoltage and overheating, it can truly achieve the effect of not being damaged by impact, and it can also work normally with high voltage to ground.
The XHHV512-12L Low voltage pulse generator is equipped with a time relay, and the discharge time interval can be arbitrarily set within 0-100 seconds. When working, the high-voltage pulse output is uniform and controllable, high-voltage side voltage measurement, make the result real-time and accurate. Unique high-voltage measurement design, in the stop state, the voltmeter can indicate the capacitor voltage in real time. The user can observe the residual voltage while discharging, until the voltage value returns to zero, and finally make the discharge more thorough.
Technical parameters
| Impact high voltage | 0~12kV |
| High voltage partial pressure | 2.5 level |
| Built-in capacitor | 12μF |
| Discharge power | 0-864J |
| Output voltage polarity | negative polarity |
| Impact power | 250W@peak |
| Working mode | Selectable or adjustable impulse rate and Single shot |
| Length of test cable | The high-voltage output line of the pull-rod type high-voltage pulse generator is 2 meters long, the ground line is 3 meters long, and the power line is 1.8 meters long. |
| Minimum Output current in DC mode | 30mA at 12kV |
| Over temperature protection | 65ºC |
| Over current protection | 8mA (more than 3 seconds) |
| Volume(mm) | 540L×300W×450H |
| Weight | not more than 25kg |
| Power supply | AC220V±15%, 50Hz±2Hz(60Hz) |
| Ambient temperature | -20~+60ºC |



We are manufacturer of cable fault location system.
Welcome you contact us for more information and service~
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
We are manufacturer of cable fault location system
Welcome you contact us for more service!~
Our team



Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Cable diagnosis and fault location system
- Cable fault locator set
- Cost-Effective Low Voltage Cable Fault Locator 12kv 864j Tdr Portable Ground Fault Location Equipment