| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Warranty Certificate |
| Warranty: | 12 Months |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
XZH TEST Low and medium voltage cable fault locator set is designed for 35kV and below underground cable fault location.
Consist with a cable fault pre-locator(XHGG501E), a cable fault pinpointer(XHDD503C), and a max impact voltage 32kV high voltage surge generator(XHHV535-2L).
★Cable fault pre-location: with the reflectometer XHGG501E based on the low-voltage impulse reflection method(TDR), high voltage flashover method(ICE-impulse current test method).
★Cable fault pinpoint location: XHDD503C uses acoustic-magnetic synchronization method, digital display waveforms of sound and magnetic, judge cable fault point by time difference and earphone, make detection more easier.
The portable cable fault location system is configured with the removable TDR cable fault locator with ultra-high brightness, large LCD screen 10" display with touch control, making the process of fault pre-location quick, easy and efficient.
High voltage 1000 J surge generator is accompanied by a surge levels switch which allows to achieve the maximum surge impulse energy at 32 kV.
It has features operator safety assurance systems and provides a reliable and comprehensive technical solution for low- and medium-voltage cables faults.
| XHDD503C | Digital cable fault pinpointer |
| XHGG501E | TDR cable fault pre locator |
| XHHV535-2L | High voltage pulse generator |

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
XHDD503C digital cable fault pinpointer
Introduction
The cable fault location instrument uses the acoustic and magnetic synchronization method to determine the power cable fault point. The electronic flashover is generated by the impact discharge generator, picked up and amplified by the corresponding probe, and the precise location of the fault point is determined by auditory and visual judgment. It is a device that completes the precise positioning of the cable fault point within the rough measurement range and collects the acoustic and magnetic time difference. It integrates positioning technology, path-assisted testing and other technologies, providing multiple test modes and rich and diverse prompt information to efficiently and accurately complete cable fault location.
This fixed-point instrument is suitable for low-resistance, short-circuit, open-circuit and disconnection faults of power cables, high-frequency coaxial cables, street light cables, and buried wires made of various materials with different cross-sections and media, as well as high-resistance leakage and high-resistance flashover. Fault. The technical parameters comply with "GB/T 18268.1 Anti-interference requirements for test equipment used in industrial sites".
Features
1. 5-inch touch-high brightness LCD ensures visibility under sunlight.
2. Adopt acoustic and magnetic synchronous positioning technology to automatically calculate the acoustic and magnetic time difference.
3. The gain value and trigger value of the acoustic signal and magnetic signal can be manually adjusted to adapt to various environments.
4. It has background noise reduction technology and can choose from a variety of filtering methods.
5. It has BNR background noise reduction and mute noise reduction functions.
6. It has path deviation indication.
7. Equipped with multi-layer physical isolation signal sensors, waterproof grade IP65.
8. Built-in large-capacity lithium battery, long standby time, equipped with fast charger.
9. Small and lightweight, easy to operate, and simple human-machine interface.
| 1 | Filter parameters | All-pass: 100Hz~1600Hz. Low pass: 100Hz~300Hz. Qualcomm: 160Hz~1600Hz. Bandpass: 200Hz~600Hz. |
| 2 | Channel gain | 8 levels adjustable. |
| 3 | Magnetic channel gain | 8 levels adjustable. |
| 4 | Output gain | 16 levels (0~112db) |
| 5 | Output impedance | 350Ω |
| 6 | Acoustomagnetic positioning accuracy | less than 0.2m. |
| 7 | Path identification accuracy | less than 0.5m. |
| 8 | Power supply | 4*18650 standard lithium batteries. |
| 9 | Standby time | more than 8 hours. |
| 10 | Volume | 428L×350W×230H |
| 11 | Weight | 6.5kg. |
| 12 | Ambient temperature | -25~65ºC; Relative humidity: ≤90%. |

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
XHDD501E TDR cable fault pre-locator
Description
The cable fault tester adopts an industrial-grade 10.1-inch touch-integrated computer, a simple operating software interface, industrial-grade integrated circuits and devices, and a built-in large-capacity lithium-ion battery, which is stable, reliable, and easy to use.
This cable fault tester is a special instrument for measuring and analyzing the status and fault distance of power cables. This cable fault tester uses a combination of modern electronic technology and computer technology to achieve signal filtering, acquisition, data processing, graphic display, and graphic analysis. Cable speed measurement, cable length test, cable fault distance test.
Work mode: TDR(low voltage pulse), High voltage flashover( ICE(Impulse current)/Decay)
Features
• 10.1-inch full-color TFT touch display;
• Embedded system, safe, stable and simple display and operation mode;
• With the function of testing cable wave speed, cable length and fault distance;
• Fully automatic continuous sampling, waveform capture at all times, timely and accurate.
• Equipped with automatic test range setting, automatic waveform analysis and display of test distance.
• Full English menu, two operation methods of touch and coded buttons, simple, fast and reliable.
• Equipped with testing technology of low-voltage pulse method, high-voltage flashover method, the waveform display is smooth and easy to interpret.
• The instrument has powerful data processing capabilities, making it convenient for users to manage and archive waveform files.
• Has a massive test waveform storage function: the waveforms tested on site can be conveniently stored in the instrument in the order specified by Chinese naming for recall and observation at any time; it can store more than 8,000 records of low-voltage pulses and high-voltage flashover waveforms, and multiple pulses More than 250 waveform records can be recorded, and waveform files can be imported into computer software for management and analysis using USB communication.
• Ultra-high brightness, LED backlight brightness reaches 280nit, resolution 1024*600, convenient for environments exposed to direct sunlight in operation.
Technical specification
| Sampling frequency | 80MHz |
| Low voltage pulse amplitude | 100V±15% |
| Ranging range | ≥65km |
| Test range | 300m/1km/5km/25km/65km |
| Pulse width | 0.125uS/0.50uS/2.50uS/7.25uS/10.0uS |
| Minimum resolution | 0.1m |
| Test blind area | ≤20m |
| Measurement error | ≤±(0.5%×L+1m), L is the cable length |
| Power supply mode | charging AC110V~240V, 50Hz/60Hz |
| Volume and weight | L358mm×W284mm×H168mm-4.7kg |
| Working conditions | Temperature -20ºC~+65ºC, relative humidity 90%, atmospheric pressure 750±30mmHg |

The system has an automatic ranging function(Auto Analysis)

Low voltage pulse sampling interface

High voltage flashover(ICE) sampling interface
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
High voltage pulse generator XHHV535-2L
| Impulse voltage | 0-32kV |
| Precision of KV-meter | 1.5 |
| Built-in capacitor | 2μF |
| Discharge power | 0~1000J |
| Output voltage polarity | negative polarity |
| Over-current protection | 8mA (more than 3 seconds) |
| Impact power | 400W |
| Over temperature protection | 85ºC |
| Volume(mm) | 540L×300W×450H |
| Weight | no more than 25kg |
| Working power supply | AC 220V±10%/50Hz±2Hz |
| Ambient temperature | -20~+60ºC |





