Ultimate 32kv Portable Cable Fault Location Tool for Professionals
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Support |
| Warranty: | 1 Year |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2022-08-12
Number of Employees
5
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- XHHV535-4TSB+XHDD503E
- Connectors
- USB
- Test Mode
- Instant Test
- Usage
- Audio Cable Tester, Coaxial Cable Tester, Digital Cable Tester
- Test Region
- Forming Cable
- Cable Type
- Shielded
- Power
- Electricity
- Certification
- CE, IEC
- Customized
- Customized
- Color
- Black
- Measuring Method
- Arc/Acoustic-Magnetic/ Audio Frequency
- Discharge Power
- 2048j
- DC Withstand Voltage
- 32kv
- Mode
- DC/Single/Cycle
- Transport Package
- Wooden Case
- Specification
- 83*64*107
- Trademark
- XZH TEST
- Origin
- Shaanxi
- HS Code
- 9031809090
- Production Capacity
- 1000 Pieces/Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 81.00cm * 60.00cm * 106.00cm
- Package Gross Weight
- 180.000kg
Product Description
Portable medium voltage cable fault locating system
The XHHV535-4TSB cable fault location system is used to detect the main insulation fault of power cables with voltage levels of 35kV and below and calibrate the cable length. This system consists of two parts: a cable fault tester and a high-voltage pulse generator.
The cable fault tester adopts a simple operating software interface, centralized control by a single-chip microcomputer,touch-type operation, and a built-in large capacity lithiumion battery. It is stable, reliable, and easy to use. An independent power supply and power supply system are used to prevent power supply interference during impact discharge.
This cable fault test system is suitable for low-resistance, short-circuit, open-circuit and broken wire faults of power cables,high-frequency coaxial cables, street light cables, and underground wires of various materials with different cross-sections and different media, as well as high-resistance leakage and high-resistance flashover faults.
The cable fault tester adopts a simple operating software interface, centralized control by a single-chip microcomputer,touch-type operation, and a built-in large capacity lithiumion battery. It is stable, reliable, and easy to use. An independent power supply and power supply system are used to prevent power supply interference during impact discharge.
This cable fault test system is suitable for low-resistance, short-circuit, open-circuit and broken wire faults of power cables,high-frequency coaxial cables, street light cables, and underground wires of various materials with different cross-sections and different media, as well as high-resistance leakage and high-resistance flashover faults.
| Item | Parameter |
| Pre-location method | LV TDR (low voltage pulse method/ impulse reflection method) |
| HV TDR(high voltage flash over method /single impulse method ) | |
| ARC (multiple impulse arc reflection method) | |
| Automatically test velocity speed | |
| Display | 10.1 inch industrial-grade computer control, touch operation mode |
| System | Windows operating, automatic generate test reports. |
| Function | Speed, resistance, distance measurement |
| Sampling frequency | 1MHz~400MHz |
| Low voltage pulse amplitude | 300V±15% |
| Pulse width | 0.15uS/0.30uS/0.60uS/1.20uS/2.4uS/5.0uS/7.5uS/10uS; |
| Measuring distance | 100m/300m/500m/1km/3km/5km/10km/25km/50km/100km/120km |
| Reading resolution | 0.07m; |
| Test accuracy | ≤±(0.5%×L+1m), L is the cable length; |
| Test blind zone | ≤10m; |
High Voltage Pulse Generator XHHV535-4TSB
Impulse voltage: 0~32kV,0~16kV,0~8kV(Adjustable)
High voltage partial pressure: 1.5 level
Built-in capacitor: 4μF/32kV,16μF/16kV,64μF/8kV Adjustable three-speed adjustment
Discharge power: both are 2048J
Impact time: about 5 seconds for automatic impact, arbitrary control time for manual impact
Surge power: 2KVA
Working power supply: AC 220V±10% / 50Hz±2Hz(60Hz can be customized)
Ambient temperature: -20~+50ºC
Impulse voltage: 0~32kV,0~16kV,0~8kV(Adjustable)
High voltage partial pressure: 1.5 level
Built-in capacitor: 4μF/32kV,16μF/16kV,64μF/8kV Adjustable three-speed adjustment
Discharge power: both are 2048J
Impact time: about 5 seconds for automatic impact, arbitrary control time for manual impact
Surge power: 2KVA
Working power supply: AC 220V±10% / 50Hz±2Hz(60Hz can be customized)
Ambient temperature: -20~+50ºC
XHDD503E cable fault pinpointer is suitable for low-resistance, short-circuit, open-circuit, and broken-wire faults of various
power cables, coaxial cables, and low-voltage cables and wires with different voltage levels, different cross-sections, and
different media, as well as leakage and flash over high-resistance faults.
power cables, coaxial cables, and low-voltage cables and wires with different voltage levels, different cross-sections, and
different media, as well as leakage and flash over high-resistance faults.
Main parameters:
Sound channel-Bandwidth
l All-pass: 100Hz~1600Hz.
l Low pass: 100Hz~300Hz.
l High pass: 160Hz~1600Hz.
l Band pass: 200Hz~600Hz.
Channel adjustment: 8 levels of sound, magnetic and voltage.
Sound output: Gain: 16 levels (0-112dB), Impedance: 350Ω
Detection range: 0.00-99.99ms, 75mV-75V
Detection accuracy: Positioning: ≤0.1m; Step voltage: ≤0.5m; Path: ≤0.5m
Working power supply: 4*18650 standard lithium battery.
Standby time: more than 8 hours
Ambient temperature: -25-65ºC; Relative humidity: ≤90%
Volume dimensions: 428L×350W×230H
Overall weight: 7kg
l All-pass: 100Hz~1600Hz.
l Low pass: 100Hz~300Hz.
l High pass: 160Hz~1600Hz.
l Band pass: 200Hz~600Hz.
Channel adjustment: 8 levels of sound, magnetic and voltage.
Sound output: Gain: 16 levels (0-112dB), Impedance: 350Ω
Detection range: 0.00-99.99ms, 75mV-75V
Detection accuracy: Positioning: ≤0.1m; Step voltage: ≤0.5m; Path: ≤0.5m
Working power supply: 4*18650 standard lithium battery.
Standby time: more than 8 hours
Ambient temperature: -25-65ºC; Relative humidity: ≤90%
Volume dimensions: 428L×350W×230H
Overall weight: 7kg






Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Cable diagnosis and fault location system
- Cable fault locator set
- Ultimate 32kv Portable Cable Fault Location Tool for Professionals
Related Categories
Hot Searches
More