Factory Tdr Price Xzh Test Cable Fault Locator Portable Underground Cable Fault Pre Locator
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Warranty Certificate |
| Warranty: | 1 Year |
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- XHGG501B
- Test Mode
- Saved Test
- Power
- Electricity
- Certification
- CE, ISO
- Customized
- Customized
- Color
- Orange
- Measure Distance
- ≤30km
- Resolution
- 0.5m
- Pulse Amplitude
- 100V P-P
- Pulse Width
- 0.1us ...2us
- Transport Package
- Wooden Box with Foam Inside
- Specification
- 360mm*280mm*160mm
- Trademark
- XZH TEST
- Origin
- China Xi'an
- HS Code
- 9031809090
- Production Capacity
- 1000pieces/Year
Product Description
XHGG501B
TDR cable fault locator / Portable Cable Fault Pre-locator
XHGG501B tdr cable fault locator is designed for underground power cable fault per-locating, to provide quick accurate and safe measurement solution. Measure the power cable of different sections, different media of various materials, short circuit, open circuit short line fault and the low and middle resistance fault.
Great for KV substation, civil power supply system and power energy sources applications.




| Display | Industrial grade 5.7 "LCD display---Angle view>160,2,SCM centralized control, push button operation , with strong anti-interference ability;. |
| Measuring method | TDR Measurement method flashover sampling and impulse current method |
| Pulse amplitude | 100Vp-p |
| Pulse width | 0.1uS ...2uS |
| Output impedance | 50 Ω |
| Resolution | 0.5m |
| Dynamic range | >75db |
| Measuring distance | 15m ...30km |
| Location distance | ±20m(it should be noted that in reality, the location distance is affected by the following factors, the choice of medium, on-site measurement, and human analysis) |
| Dead zone | None |
| Accuracy of distance measurement | ±1% |
| Power supply | AC 220V+/-10% 50Hz(other frequency can be customized);DC rechargeable battery, continuous work for 6 hours |
| Data storage | 10 set |
| Working conditions | Temperature: -10 ºC ~ +45 ºC Relative humidity:90% |
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Below is cable fault distance measured by using high voltage flashover method(ICE test mode, work together with a high voltage pulse generator. 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Customer positive feedback
Your satisfaction is our driving force
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------






Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Cable diagnosis and fault location system
- Cable fault pre-locator(TDR)
- Factory Tdr Price Xzh Test Cable Fault Locator Portable Underground Cable Fault Pre Locator