| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Warranty Certificate |
| Warranty: | 1 Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

This is a set of equipment specially designed for low-voltage cable fault detection. Affordable and compact, this combined unit features automatic distance measurement. The cable fault locator adopts 4-stage signal filtering and amplification, delivering extremely high sensitivity. The high-voltage pulse generator has a built-in 8μF capacitor, which provides greater discharge energy during voltage boosting when testing low-voltage cables.
XHGG501E: TDR Cable fault pre-locator
XHDD503C: Cable fault pinpointer
XHHV515-8L: High voltage surge generator
XHGG501E: TDR cable fault pre-locator
Description
The cable fault tester adopts an industrial-grade 10.1-inch touch-integrated computer, a simple operating software interface, industrial-grade integrated circuits and devices, and a built-in large-capacity lithium-ion battery, which is stable, reliable, and easy to use.
This cable fault tester is a special instrument for measuring and analyzing the status and fault distance of power cables. This cable fault tester uses a combination of modern electronic technology and computer technology to achieve signal filtering, acquisition, data processing, graphic display, and graphic analysis. Cable speed measurement, cable length test, cable fault distance test.
Work mode: TDR(low voltage pulse), High voltage flashover( ICE(Impulse current)/Decay)
Features
• 10.1-inch full-color TFT touch display;
• Embedded system, safe, stable and simple display and operation mode;
• With the function of testing cable wave speed, cable length and fault distance;
• Fully automatic continuous sampling, waveform capture at all times, timely and accurate.
• Equipped with automatic test range setting, automatic waveform analysis and display of test distance.
• Full English menu, two operation methods of touch and coded buttons, simple, fast and reliable.
• Equipped with testing technology of low-voltage pulse method, high-voltage flashover method, the waveform display is smooth and easy to interpret.
• The instrument has powerful data processing capabilities, making it convenient for users to manage and archive waveform files.
• Has a massive test waveform storage function: the waveforms tested on site can be conveniently stored in the instrument in the order specified by Chinese naming for recall and observation at any time; it can store more than 8,000 records of low-voltage pulses and high-voltage flashover waveforms, and multiple pulses More than 250 waveform records can be recorded, and waveform files can be imported into computer software for management and analysis using USB communication.
• Ultra-high brightness, LED backlight brightness reaches 280nit, resolution 1024*600, convenient for environments exposed to direct sunlight in operation.
Technical specification
| Sampling frequency | 80MHz |
| Low voltage pulse amplitude | 100V±15% |
| Ranging range | ≥65km |
| Test range | 300m/1km/5km/25km/65km |
| Pulse width | 0.125uS/0.50uS/2.50uS/7.25uS/10.0uS |
| Minimum resolution | 0.1m |
| Test blind area | ≤20m |
| Measurement error | ≤±(0.5%×L+1m), L is the cable length |
| Power supply mode | charging AC110V~240V, 50Hz/60Hz |
| Volume and weight | L358mm×W284mm×H168mm-4.7kg |
| Working conditions | Temperature -20ºC~+65ºC, relative humidity 90%, atmospheric pressure 750±30mmHg |

The system has an automatic ranging function(Auto Analysis)

Low voltage pulse sampling interface

High voltage flashover(ICE) sampling interface
| 1 | Filter parameters | All-pass: 100Hz~1600Hz. Low pass: 100Hz~300Hz. Qualcomm: 160Hz~1600Hz. Bandpass: 200Hz~600Hz. |
| 2 | Channel gain | 8 levels adjustable.1-8dB adjustable |
| 3 | Magnetic channel gain | 8 levels adjustable.1-8dB adjustable |
| 4 | Output gain | 16 levels (0~112db) |
| 5 | Output impedance | 350Ω |
| Safety- Volume limiting to | 84dB | |
| 6 | Acoustomagnetic positioning accuracy | less than 0.2m. |
| 7 | Path identification accuracy | less than 0.5m. |
| 8 | Power supply | 4*18650 standard lithium batteries. |
| 9 | Standby time | more than 8 hours. |
| Charging time | 3 hours | |
| 10 | Volume | 428L×350W×230H |
| 11 | Screen pixels | 854*480 |
| 12 | Brightness | 800nit |
| 13 | Transmission speed unit | 0-100ms |
| 14 | Accuracy | 1ms |
| 15 | Sound bandwidth | 100-1.6khz |
| 16 | Magnetic coil bandwidth | 100-20kHZ |
| 17 | Both sound and magnetism are | greater than 75db |
| 18 | Weight | 6.5kg. |
| 19 | Ambient temperature | -25~65ºC; Relative humidity: ≤90%. |
XHHV515-8L High voltage surge generator
Description
The XHHV515-8L low voltage pulse generator is a tie-rod portable integrated device, which is mainly used for shock discharge during low-voltage cable fault testing. The pulse generator adopts humanized design operation mode, high-precision dedicated high-voltage electronic components and high-frequency high-voltage technology, which is easy to operate, light in weight and easy to carry.
It integrates the energy storage capacitor, DC high voltage source, and discharge ball gap. The operation of this equipment is safe and reliable, with automatic protection functions of over-current, overvoltage and overheating, it can truly achieve the effect of not being damaged by impact, and it can also work normally with high voltage to ground.
The XHHV515-8L Low voltage pulse generator is equipped with a time relay, and the discharge time interval can be arbitrarily set within 0-100 seconds. When working, the high-voltage pulse output is uniform and controllable, high-voltage side voltage measurement, make the result real-time and accurate. Unique high-voltage measurement design, in the stop state, the voltmeter can indicate the capacitor voltage in real time. The user can observe the residual voltage while discharging, until the voltage value returns to zero, and finally make the discharge more thorough.
Technical parameters
| Impact high voltage | 0~15kV |
| High voltage partial pressure | 2.5 level |
| Built-in capacitor | 8μF |
| Discharge power | 0-900J |
| Output voltage polarity | negative polarity |
| Impact power | 250W@peak |
| Working mode | Selectable or adjustable impulse rate and Single shot |
| Length of test cable | The high-voltage output line of the pull-rod type high-voltage pulse generator is 2 meters long, the ground line is 3 meters long, and the power line is 1.8 meters long. |
| Over temperature protection | 65ºC |
| Over current protection | 8mA (more than 3 seconds) |
| Volume(mm) | 540L×300W×450H |
| Weight | not more than 25kg |
| Power supply | AC220V±15%, 50Hz±2Hz(60Hz) |
| Ambient temperature | -20~+60ºC |



XZHTEST We are manufacturer of cable fault locator system
Welcome you contact us for more information.






