0-15kv High Voltage Pulse Generator with 900j Power
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Warranty |
| Warranty: | 12 Mouth |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- XHHV515-8L
- Connectors
- Coaxial BNC
- Test Mode
- Instant Test
- Usage
- Audio Cable Tester, Coaxial Cable Tester, Digital Cable Tester
- Test Region
- Forming Cable
- Cable Type
- Shielded
- Power
- Electricity
- Certification
- CE, ISO
- Customized
- Customized
- Color
- Black
- Impact Voltage
- 0~15kv
- High Voltage Partial Pressure
- 2.5
- Built-in Capacitor
- 8μF
- Discharge Power
- 0~900j
- Output Voltage Polarity
- Negative Polarity
- Impact Power
- 400W
- Overcurrent Protection
- 10A (More Than 3 Seconds)
- Over-Temperature Protection
- 65℃
- Transport Package
- Wooden Box with Foam Inside
- Specification
- 540L× 300W× 450H
- Trademark
- XZH TEST
- Origin
- China Xi&an
- HS Code
- 9030899090
- Production Capacity
- 1000 Pieces/Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 62.00cm * 37.00cm * 72.00cm
- Package Gross Weight
- 43.000kg
Product Description

This device integrates a DC high-voltage source, energy storage capacitor, discharge ball gap, etc. It completely replaces the traditional test transformer, operating box and pulse energy storage capacitor weighing hundreds of kilograms.
Features
★ With automatic protection functions for overcurrent, overvoltage and overheating;
★ High voltage pulse output is uniform and controllable;
★Super short-circuit protection function, which can make the high-voltage output directly short-circuit to ground;
★ It has dual 2.5-level pointer display for current and voltage, which is intuitive and clear, and the impact discharge process is clear at a glance;
★ High-voltage side voltage measurement, real-time and accurate;
★ It has zero start protection and potentiometer zero return output function, safe and reliable;
★ Unique high-voltage measurement design, in the stopped state, the voltmeter can indicate the capacitor voltage in real time;
★ The discharge time can be set arbitrarily within the appropriate interval;
Technical Parameters
| Impact voltage | 0~15kV |
| High voltage partial pressure | Level 2.5 |
| Built-in capacitor | 8μF |
| Discharge power | 0~900J |
| Output voltage polarity | negative polarity |
| Impact power | 400W |
| Overcurrent protection | 10A (more than 3 seconds) |
| Over-temperature protection | 65ºC |
| Volume | 540L×300W×450H |
| Weight | no more than 25kg |
| Working power supply | AC 220V±10%/50Hz±2Hz |
| Ambient temperature | -20~+60ºC |








Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Cable diagnosis and fault location system
- High voltage pulse generator
- 0-15kv High Voltage Pulse Generator with 900j Power