Xzh Test 5kv Electrical High Voltage Digital Insulation Resistance Tester 10tohm Megohmmeter
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Warranty Certificate |
| Warranty: | 12 Months |
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2022-08-12
Number of Employees
5
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- XHMR-5000C
- Display Type
- Digital Only
- Certification
- ISO
- Customized
- Customized
- Output Voltage
- 100V 250V 500V 1000V 2500V 5000V
- Transport Package
- Exported Wooden Case
- Trademark
- XZH TEST
- Origin
- China
- Production Capacity
- 2000PCS/Year
Product Description
XHMR-5000C Insulation resistance tester, also known as megohmmeter, high-voltage insulation resistance tester, etc., is used for insulation resistance testing.
The instrument has a large LCD screen with gray and white backlight display, data storage, data access, alarm, automatic shutdown and other functions.
It also has the functions of measuring DC voltage, AC voltage, absorption ratio and polarization index. The whole machine is beautiful and high-grade, with a wide range, high resolution, convenient operation, convenient carrying, accurate, reliable, stable performance and strong anti-interference ability.
Moreover, it has a shock-proof, dust-proof and moisture-proof structure. It is a common and indispensable instrument for telecommunications, electricity, meteorology, computer rooms, oil fields, electromechanical installation and maintenance, and industrial enterprises that use electricity as industrial power or energy.
It is suitable for measuring the resistance value of various insulating materials and
the insulation resistance of transformers, motors, cables and electrical equipment. At the same time, it can output a variety of different voltage levels with a step-by-step voltage adjustment function (for example, 15KV models can generate 12KV levels, which are more widely used).
the insulation resistance of transformers, motors, cables and electrical equipment. At the same time, it can output a variety of different voltage levels with a step-by-step voltage adjustment function (for example, 15KV models can generate 12KV levels, which are more widely used).
The insulation resistance tester consists of medium and large scale integrated circuits. This watch has large output power and many output voltage levels (there are 6 voltage levels).
The DC voltage measurement range is 0~1000V, and the AC voltage measurement range is 0~750V. DC current measurement range 100pA-6mA. Capacitance measurement range 10nF-50uF.
Main Specifications
| Function | Insulation resistance test, voltage test, DC current test, capacitance test |
| Baseline conditions | 23ºC±5ºC,Below 75%rh |
| Rated voltage | 100V,250V,500V,1000V,2500V,5000V |
| Insulation resistance range | 0.01MΩ~10TΩ, Resolution:0.01MΩ |
| Measuring voltage (V) | Rated voltage×(1±10%) |
| DC voltage range | 0~1000V, Resolution: 0.1V |
| AC voltage range | 0~750V, Resolution: 0.1V |
| DC current | 0.1nA~6mA, Resolution: 0.1nA |
| capacitance | 10nF~50uF, Resolution: 10nF |
| output short circuit current | ≥6mA@15KV |
| Absorption Ratio and Polarization Index Measurements | Have |
| power supply | 12.6V Rechargeable lithium battery |
| Backlight | Controllable gray and white screen backlight, suitable for use in dark places |
| display mode | 4-digit large LCD display, gray and white screen backlight |
| LCD display size | 108mm×65mm |
| Meter size | length width height:240mm×188mm×85mm |
| USB interface | With USB interface, software monitoring, storage data can be uploaded to the computer, save and print |
| Communication line | 1 USB communication line |
| Test lead | High voltage rod red 3 meters, high voltage test line black 1.5 meters, green line 1.5 meters |
| Data storage | 500 groups, flashing "FULL" symbol indicates that the storage is full |
| Data access | Data access function: "MR" symbol display |
| Overflow display | Overrange overflow function: ">" symbol display |
| Alarm function | If it is greater than or less than the set value, an alarm prompt will be issued. |
| Power consumption | Standby: 30mA Max (backlight off), turn on the backlight: 42mA Max, Measurement: 200mA Max (backlight off) |
| Instrument weight | 2750g(with battery) |
| Battery voltage | Low battery voltage, showing low battery symbol |
| Automatic shut-down | The meter shuts down after 15 minutes of inactivity |
| Insulation resistance | ≥50MΩ(Between measurement line and enclosure) |
| Withstand voltage | AC3kV/50Hz 1min |
| Operating temperature and humidity | -10ºC~+50ºC<85%RH |
| Storage temperature and humidity | -15ºC~+55ºC<90%RH |
| Safety regulations | IEC61010-1,IEC1010-2-31,IEC61557-1,5,IEC60529(IP54),pollution etc. 2,CAT 300V |
Welcome you contact us for more information
Packaging: Wooden case filled with foam
Shipping: by Air, Sea, Express, etc.
Shipping time: 7-15 days if it's in stock.
Company Profile:
Xi'an Xu&Hui Electromechanical Technology Co.,Ltd is one of famous brand of electrical equipment
tester manufacturer in China, mainly produced TDR underground cable fault locator, capacitors,
insulation resistance tester, transformer oil tester, high voltage generator and earth resistance tester etc.
We have several patents in this industry, and our products are exported well in the global market,
such as America, Brazil, Turkey, Russian,Israel, Thailand, India, etc.

FAQ:
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are factory.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it is 5-10 days if the goods are in stock. or it is 15-20 days if the goods are not in stock,
it is according to quantity.
Q: What is your terms of payment ?
A: Payment<=1000USD, 100% in advance.
If you have other questions, pls send us an inquiry below:
XI'AN XU&HUI ELECTROMECHANICAL TECHNOLOGY CO.,LTD
Building B8-01, Phase I, Ronghao Industrial City, No. 2098, Weiyang 9th Road, Gaoling District, Xi'an
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Other electrical instruments
- Xzh Test 5kv Electrical High Voltage Digital Insulation Resistance Tester 10tohm Megohmmeter
Related Categories
Hot Searches
- China Meter Factories
- Battery Tester Factories
- China Tester Factories
- System Tester Factories
- Digital Resistance Tester
- Low Resistance Tester
- Insulation Resistance Measurement
- Insulation Resistance Test Instruments
- Insulation Resistance Testers
- Top 10 Meter
- Meter Trends
- Insulation Resistance Tester Bulkbuy
More